پيشنهاد تک

پرسش و پاسخ زناشویی, رایانه, کامپیوتر, ازدواج, ورزشی

روش جلوگیری از بارداری بصورت اضطراری به مجموعه ای از روشها و تکنیکهایی اطلاق می شود که در صورتی که نزدیکی بدون استفاده از یکی از راههای مطمئن پیشگیری از بارداری جام شود و یا علیرغم استفاده از یک روش مشخص، اتفاقی مند پاره شدن کدوم و یا نظیر آن رخ دهد، می تو از آن استفاده کرد.
این روش به هیچ وجه از تقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمی کند.
رایجترین روش پیشگیری بصورت اضطراری، مصرف قرصهای معمولی خوراکی ضد بارداری HD است که به نام “قرص صبح روز بعد” مشهور شده د. البته این نام مناسبی نیست چون نیازی به صبر کردن تا صبح روز بعد نیست و بهتر است در اولین فرصت بعد از نزدیکی بدون محافظت، از این روش استفاده شود.
در چه مواقعی می تو یا باید از این روش استفاده کرد؟
موارد استفاده از این روش زمی است که نزدیکی از طریق واژن صورت گیرد در حالیکه هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نشده یا بطور ناصحیح و غیر کارآمد استفاده شده باشد. این موقعیت ها می تود شامل موارد زیر باشد:
۱ زمی که علیرغم استفاده از کدوم مرده، در زم نامناسبی خارج شود یا پاره شود.
۲ زمی که علیرغم استفاده از دیافراگم یا کلاهک دهه رحم، بطور زودهنگام بیرون آید و یا بعد از نزدیکی بلافاصله خارج شود.
۳ مقاربت بعد از فراموش کردن اتفاقی یک قرص از دوره قرصهای جلوگیری از بارداری جام شود.
۴ در صورت استفاده از روش تقویمی، محاسبه زم تخمک گذاری بطور ناصحیح جام شود ۵ نزدیکی کامل در زم باروری زن جام شده باشد.
۶ برنامه استفاده از روش طبیعی یا قطاع در نزدیکی با شکست مواجه شود.
۷ نزدیکی بدون استفاده از هیچ روش پیشگیری در حالیکه تصمیم برای بارداری وجود ندارد.
روش اضطراری پیشگیری از بارداری چقدر موثر است؟
اثربخشی این روش به نحوه صحیح استفاده و بخصوص زم مصرف قرصها بستگی دارد. این روش صد درصد موثر نیست، اما تقریبا در ۹۸% موارد از حاملگی پیشگیری می کند. یعنی از هر ۱۰۰ خمی که از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند حدود ۲ نفر در طول یکسال حامله می شوند. اگرچند بار از این روش استفاده شود، تاثیر آن کمتر شده و احتمال بارداری بیشترمی شود. بنابراین این روش فقط برای موارداضطراری بکار می رود و نباید بطور مداوم، بعنو یک روش پیشگیری بکار رود. بلکه پس از استفاده از این روش، فرد باید به پزشک یا مراکز بهداشتی درمی مراجعه کرده و پس از مشاوره، یکی از روشها را بصورت دائمی تخاب کند.
زم و نحوه مصرف آن چگونه است؟
باید در دو نوبت با فاصله ۱۲ ساعت هر بار ۲ قرص HD خورده شود.
در واقع بعد از مقاربتی که احتمال بارداری دارد در اولین فرصت ۲ قرص خوراکی HD همراه با شیر آب زیاد مصرف می شود. باید دقت کرد که قرص نوبت اول در زمی خورده شود که نوبت دوم را بتو ۱۲ ساعت پس از آن مصرف کرد. مصرف نوبت اول را نباید بی دلیل به تاخیر داخت، زیرا میز تاثیر ممکن است با گذشت زم کاهش یابد.
اگر قرص نوع LD در دسترس باشد،‌ باید در هرنوبت ۴ قرص مصرف کرد.
نکته مهم: اگر بیش از ۷۲ ساعت (۳ روز) از مقاربت گذشته باشد، استفاده از روش اضطراری توصیه نمی شود و باید در این موارد با پزشک مشورت کرد.
عملکرد آن بر بدن به منظور پیشگیری از بارداری چیست؟
مصرف این قرصهای هورمونی با متوقف کردن تخمک گذاری یا تداخل در جایگزینی تخمک لقاح یافته در رحم می تود مع حاملگی شود. از آنجا که تخمک لقاح یافته ظرف مدت کوتاهی در قسمتی از رحم جایگزین می شود، زم استفاده از این روش بسیار حائز اهمیت است. در واقع اگر عمل جایگزینی اتفاق افتاده باشد استفاده از این روش مع از پیشرفت روند بارداری نشده و موجب بروز سقط نخواهد شد.
عوارض جبی آن چه خواهد بود؟
قرصهای خوراکی اگر به روش اضطراری ذکر شده در بالا مصرف شوند، معمولا عارضه جبی خطرناکی ندارند. با این حال ممکن است باعث عوارض جبی موقتی شوند که رایج ترین آنها تهوع است و می تو برای پیشگیری یا برطرف کردن آن از یک داروی ضد تهوع نیز استفاده کرد. تقریبا در نیمی از مصرف کنندگ از این روش تهوع دیده می شود و ممکن است در تعدای از مصرف کنندگ استفراغ هم وجود داشته باشد. گاهی ممکن است سردرد، سرگیجه، گرفتگی شکم و یا احساس پری و درد در سینه ها نیز رخ دهد که البته همه عوارض جبی گذرا بوده و معمولا‌ پس از یک تا دو روز رفع می شوند. بعلاوه استفاده از این روش تاثیر در میز باروری فرد در آینده نخواهد داشت.
پیشگیری از بارداری بصورت اضطراری
اگر بلافاصله بعد از خوردن قرصها، استفراغ کردم چه باید بکنم؟
اگر فرد در طول دو ساعت پس از مصرف قرصها در نوبت اول یا دوم، دچار استفراغ شد، در اولین فرصت باید ۲ قرص دیگر HD مصرف کند. اگر این اتفاق بعد از خوردن قرصها در نوبت اول رخ دهد، قرصهای نوبت دوم کماک باید ۱۲ ساعت بعد از نوبت اول مصرف شوند. تزریق یک آمپول ب ۶ بصورت عضلی میتود در کاهش تهوع موثر باشد. استفراغ اگر بیش از دو ساعت بعد از مصرف قرصها رخ دهد، اهمیتی ندارد زیرا دارو جذب شده است.
آیا مصرف بعضی از داروها ممکن است کارآیی این روش را کاهش دهد؟
بعضی از داروهایی که بطور کلی اثربخشی قرصهای ضدبارداری را کاهش می دهند ممکن است در کارآیی این روش نیز اختلال ایجاد کنند. برخی از این داروها عبارتند از ریفامپین (نوعی آنتی بیوتیک)، گریزوفولوین (داروی ضد قارچ خوراکی)، باربیتوراتها و برخی از داروهای ضد صرع.
چه مدت بعد از این روش باید پریود شوم؟
پس از مصرف هیچ علامت فوری که نش دهد قرصها اثر کرده یا نکرده د، وجود ندارد و فقط قاعدگی باید به موقع، چند روز زودتر یا دیرتر رخ دهد. اگر شروع قاعدگی، بیش از یک هفته به تاخیر افتد و یا هر مورد خاص دیگر وجود داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کرد. نکته مهم این است که اگر بعد از مصرف قرصها، دوباره مقاربتی جام شود که احتمال بارداری در آن وجود داشته باشد، قرصهای قبلی خورده شده از بارداری مجدد جلوگیری نمی کنند.
آیا استفاده از این روش در دور شیردهی بی خطر است؟
مقدار استروژن موجود در قرصهای ترکیبی ضد بارداری می تود در مقدار و کیفیت شیر مادر تاثیر منفی داشته باشد. اما بنظر نمی رسد که استفاده کوتاه مدت آن این تاثیر را بگذارد. بعلاوه هورمون ترشح شده در شیر آثار نامطلوبی در شیرخوار نخواهد داشت.
در صورت استفاده از این روش چه زمی نیاز به مراجعه به پزشک خواهم داشت؟
۱ تاخیر در قاعدگی بیش از یک هفته.
۲ ادامه خونریزی نامنظم یا وجود دردهای کرامپی شکم بطور مداوم.
۳ درد شدید در ناحیه شکم یا لگن.
۴ احتمال بارداری.
۵ احتمال ابتلا به بیماریهای مقاربتی

دسته‌بندی نشده

One Response so far.

  1. sajjadaf says:

    سلام و خسته نباشید.من دو شب پیش با نامزدم نزدیکی کردم و دخول صورت نگرفت اما بر اثر ملاعبه مقدار خیلی کمی منی روی واژن ریخت وپاک نشد.یک روز بعد ۲ قرص hd و ۱۲ ساعت بعد ۲ قرص دیگر مصرف شد و الان که امروز صبح قرص رو خورده یه کم حالت تهوع داره ایا مشکل برطرف شده یا نه؟باتشکر